• Que é As Nosas?
  • Quen somos As Nosas
  • Publicidade
  • Contacta con nós
Subscríbete á nosa newsletter!
As Nosas
Advertisement
  • Fútbol
    • Fútbol – Liga F
    • Fútbol – Primera Federación
    • Fútbol – Segunda Federación
    • Novas Tercera Federación
    • Novas fútbol
    • Máis Fútbol
  • Fútbol Sala
    • Novas Fútbol Sala
    • Novas Primeira División Fútbol Sala
    • Novas Segunda División Fútbol Sala
    • Máis Fútbol Sala
  • Baloncesto
    • Novas baloncesto
    • Baloncesto – Liga Feminina
    • Baloncesto – LF Challenge
    • Baloncesto – Liga Feminina 2
    • Máis basket
  • Balonmán
    • Novas Balonmán
    • Liga Guerreras Iberdrola – Balonmán
    • División de Honor Prata – Balonmán
    • Máis balonmán
  • Volei
    • Novas Voleibol
    • Voleibol – Liga Iberdrola
    • Voley – Superliga Feminina 2
    • Voleibol – Primeira División Feminina
    • Máis voleibol
  • Máis deporte
    • Novas máis deporte
    • Atletismo
    • Rugby
    • Sobre rodas
      • Ciclismo
      • Hoquei
    • Tríatlon
    • Máis disciplinas deportivas
  • Opinión
  • As Nosas Olímpicas – Xogos Olímpicos
Sen resultados
Ver todos os resultados
  • Fútbol
    • Fútbol – Liga F
    • Fútbol – Primera Federación
    • Fútbol – Segunda Federación
    • Novas Tercera Federación
    • Novas fútbol
    • Máis Fútbol
  • Fútbol Sala
    • Novas Fútbol Sala
    • Novas Primeira División Fútbol Sala
    • Novas Segunda División Fútbol Sala
    • Máis Fútbol Sala
  • Baloncesto
    • Novas baloncesto
    • Baloncesto – Liga Feminina
    • Baloncesto – LF Challenge
    • Baloncesto – Liga Feminina 2
    • Máis basket
  • Balonmán
    • Novas Balonmán
    • Liga Guerreras Iberdrola – Balonmán
    • División de Honor Prata – Balonmán
    • Máis balonmán
  • Volei
    • Novas Voleibol
    • Voleibol – Liga Iberdrola
    • Voley – Superliga Feminina 2
    • Voleibol – Primeira División Feminina
    • Máis voleibol
  • Máis deporte
    • Novas máis deporte
    • Atletismo
    • Rugby
    • Sobre rodas
      • Ciclismo
      • Hoquei
    • Tríatlon
    • Máis disciplinas deportivas
  • Opinión
  • As Nosas Olímpicas – Xogos Olímpicos
Sen resultados
Ver todos os resultados
As Nosas
Sen resultados
Ver todos os resultados
Contido publicitario | EnReforma.netContido publicitario | EnReforma.netContido publicitario | EnReforma.net
Inicio Balonmán Liga Guerreras Iberdrola BM

O Guardés sucumbe en Gran Canaria ante o Rocasa e queda eliminado do ‘play-off’ cun resultado de 25-21 no último partido

O resultado global da eliminatoria foi de 53-49

Redacción As Nosas por Redacción As Nosas
11/05/2023
en Balonmán, Liga Guerreras Iberdrola BM
Rocasa Gran Canaria vs Mecalia Atletico Guardes, play-off polo título Liga Guerreras Iberdrola 2022-23 / ATLÉTICO GUARDÉS

Rocasa Gran Canaria vs Mecalia Atletico Guardes, play-off polo título Liga Guerreras Iberdrola 2022-23 / ATLÉTICO GUARDÉS

64
VISITAS
Que rule en FacebookQue rule en Twitter

 

  • O Mecalia Atlético Guardés acusou o esgotamento físico e mental da final da Copa Europea.
  • O gran nivel de Carratú e Pauli Fernández non foi suficiente para superar a eliminatoria que rematou cun tanteo global de 53-49.
  • O equipo miñoto pecha unha tempada na que finalizou sexto en Liga, alcanzou as semifinais en Copa da Raíña e foi subcampión da Copa Europea. 

O Mecalia Atlético Guardés quedou eliminado da loita polo título da liga Guerreras Iberdrola en Telde (Gran Canaria). Alí, no Pavillón Insular Antonio Moreno, o Rocasa fixo valer a súa condición de favorito, de local e, sobre todo, de equipo máis descansado. Porque o enorme desgaste físico e psicolóxico derivado da final da Copa Europea terminou por lastrar a un Mecalia que, con todo, mantivo as súas opcións ata os compases finais do choque. Esta derrota pon punto e final á tempada cun sexto posto en Liga, unhas semifinais de Copa da Raíña e un subcampeonato continental.

O duelo empezou igualado, con intercambio de goles e, sobre todo, de paradas Tanto Marisol Carratú como Ana Palomino raiaron a unha altura sobresaliente durante todo o partido, empezando por uns primeiros compases nos que ningún quería ceder.

Mecalia Atletico Guardes / ATLÉTICO GUARDÉS
Mecalia Atletico Guardes / ATLÉTICO GUARDÉS

Con todo, Rocasa atopou a arrancada que buscaba mediado o primeiro tempo. Un parcial de 5-1 levou o marcador desde o 4-3 ao 9-4. Co esgotamento acumulado que o Mecalia Atlético Guardés tiña nas pernas e, sobre todo, na cabeza, parecía a dentellada definitiva. Non foi así. O carácter competitivo deste grupo volveu saír a relucir para devolver o parcial (1-5) e irse só un tanto por baixo ao descanso (10-9).

Á volta do vestiario, o partido rompeu no xogo pero non no marcador. Moitos goles, pero tamén bastantes perdas en ambos os equipos. Os nervios deixábanse notar. Principalmente en Rocasa, que sentía a presión de ser favorito, xogar en casa e ter que gañar si ou si a un equipo que estaba a xogar o seu cuarto partido en dez días e viña de perder unha final cunha longa viaxe ao lombo. Finalmente, ese desequilibrio produciuse a dez minutos para o final.

O Guardés colocouse por diante no marcador

O Mecalia Atlético Guardés, que chegou a poñerse por diante en dúas ocasións, cedía diante o empuxe  do conxunto grancanario e perdía coa cabeza ben alta en Telde.

Desta forma concluíu a tempada do Mecalia Atlético Guardés . Este resultado no play-off fai que a súa posición final na liga Guerreras Iberdrola sexa a mesma que obtivo na competición regular: sexta.

Así mesmo, o equipo que primeiro dirixiu Abel González e despois Ana Seabra alcanzou as semifinais da Copa da Raíña e a final da Copa Europea, competición da que se proclamou subcampión, un fito nunca antes alcanzado por ninguén no balonmán galego.

FICHA TÉCNICA

Rocasa Gran Canaria-Mecalia Atlético Guardés (25-21, 53-49 en el global)

25) ROCASA GRAN CANARIA (10+15): Lulu Guerra (p.), Ana Palomino (p); Melania Falcón (3), Manuela Pizzo (4), Arinegua Pérez (2), Marta Mangué, Alba Spugnini, Sayna Mbengue (8), María Gomes (3), Jennifer Lopes (1), Marta Siñol, María González, Nerea Guerra, María Zaldúa (3) Jenni Toledo y Rebeca López.

21) MECALIA ATLÉTICO GUARDÉS (9+12): Marisol Carratú (p.), Míriam Sempere (p.); África Sempere (1), Sandra Santiago (1), Nazaret Calzado, Giselle Menéndez (2), Carolina Silva, Pauli Fernández (5), Cris Cifuentes (2), Patrícia Lima (4), Estefanía Descalzo, Celia López, Elena Amores (3), Carla Gómez, María Sancha y Daniela Moreno (3).

MARCADOR CADA CINCO MINUTOS:  3-2, 5-3, 6-4, 9-4, 10-7, 10-9 (descanso); 13-11, 14-14, 16-16, 20-18, 23-20, 25-21.

EQUIPO ARBITRAL: José Carlos Friera e Alberto Murillo. Os colexiados excluíron con dous minutos ás xogadoras locais Rebeca López e Manuela Pizzo, así como ás deportistas visitantes Pauli Fernández, Carolina Silva, Cris Cifuentes y Estefanía Descalzo.

INCIDENCIAS: Partido de volta dos cuartos de final do ‘play-off’ polo título de Liga Guerreras Iberdrola, disputado noi Pabellón Insular Antonio Moreno da localidade grancanaria de Telde.

Etiquetas Abel GonzálezAna SeabrabalonmánMecalia Atlético GuardésRocasa Gran Canaria
ComparteChía
Publicidade - subscrición ao boletín de As NosasPublicidade - subscrición ao boletín de As NosasPublicidade - subscrición ao boletín de As Nosas

Relacionado co tema

Fernando Reyes, novo presidente do At. Guardés, e Jesús López, anterior / ATLETICO GUARDÉS

Carta á afección de Fernando Reyes, novo presidente do Atlético Guardés

por Redacción As Nosas
06/07/2026
0

Fernando Reyes: “Superamos a tormenta, pero aínda queda unha parte da travesía difícil, na que todos teremos que facer esforzos”....

Fernando Reyes González / ATLÉTICO GUARDÉS

Fernando Reyes González é o novo presidente do CB Atlético Guardés

por Redacción As Nosas
01/07/2026
0

Fernando Reyes: “Se había que sacar isto adiante e podía colaborar en que o Guardés non rematase, quería aportar o...

Asamblea Atlético Guardés / ATLÉTICO GUARDÉS

O Atlético Guardés extrae un novo e positivo comezo da súa Asemblea Ordinaria

por Redacción As Nosas
01/07/2026
0

O pavillón da Sangriña acolleu este mércores a Asemblea Xeral Ordinaria para socios e abonados do Club Balonmán Atlético Guardés,...

Sabina Mínguez, porteira do Atlético Guardés, no Mundial Universiario / FISU

Sabina Mínguez, quinta no Mundial Universitario

por Redacción As Nosas
29/06/2026
0

A porteira do Guardés, Sabina Mínguez, xunto coas Guerreras Universitarias, finalizou o Campionato do Mundo 2026 en quinto lugar. O...

Mecalia Atlético Guardés / SPORTCOECO

O Guardés decide o seu futuro na Asemblea Ordinaria do próximo 1 de xullo

por Redacción As Nosas
19/06/2026
0

O Atlético Guardés convocou aos seus socios e abonados a unha Asemblea Xeral Ordinaria o próximo 1 de xullo, ás...

Ver máis
KIA - Corgal Automóviles - PublicidadeKIA - Corgal Automóviles - PublicidadeKIA - Corgal Automóviles - Publicidade
  • O que o peta
  • Interesantes
  • O último
Equipo de As Nosas

Nace ‘As Nosas’, o xornal do deporte feminino galego

09/01/2020
María Corral Piñón, futbolista / WILLIAM CAREY UNIVERSITY

María Corral Piñón, de Cariño a USA

06/01/2021
Almudena Quereda, creadora de A de Atenea / ALBA DEIBE

A de Atenea: Actitude e superación na piscina

22/01/2022
Loito no fútbol sala polo pasamento de Fani Martínez

Loito no fútbol sala polo pasamento de Fani Martínez

06/09/2022
Belén Toimil, acada o seu sétimo campionato de España de lanzamento de peso no absoluto ao aire libre 2026, na imaxe posa no podio coa medalla de ouro / RFEA - SPORT MEDIA

Oito medallas para o atletismo galego no Campionato de España Absoluto, a metade corresponden a atletas femininas

0
Plantilla do Viaxes Amarelle FSF na Copa da Raíña / VIAXES AMARELLE

O Viaxes Amarelle visita Esteiro para conseguir o liderado

0

As herculinas saen líderes do derbi provincial contra o Valdetires Ferrol

0
Partido Dépor - Sevilla da xornada 12 da Liga Iberdrola

A maxia de Tere transforma en doce un partido cun comezo accidentado

0
Belén Toimil, acada o seu sétimo campionato de España de lanzamento de peso no absoluto ao aire libre 2026, na imaxe posa no podio coa medalla de ouro / RFEA - SPORT MEDIA

Oito medallas para o atletismo galego no Campionato de España Absoluto, a metade corresponden a atletas femininas

28/07/2026
RC Deportivo ABANCA vs Valencia CF / SABELA MOSCOSO

Tere Abelleira podería estar barallando o seu regreso ao Dépor ABANCA

26/07/2026
Antía Chamosa (prata), María Pérez (ouro) e Aldara Meilán (bronce) nos 10.000 metros marcha do Campionato de España de atletismo / RFEA SPORTMEDIA

Antía Chamosa e Aldara Meilán, prata e bronce nos 10.000 metros marcha do Campionato de España

25/07/2026
Presentación da C10 con cartel de Antón Lezcano / CONCELLO DA CORUÑA

A carreira popular C10 estreará meta nesta vixésima edición: a praza de María Pita

25/07/2026
Contacta co departamento de publicidade - As NosasContacta co departamento de publicidade - As NosasContacta co departamento de publicidade - As Nosas
  • Que é As Nosas?
  • Quen somos As Nosas
  • Publicidade
  • Contacta con nós
  • Aviso legal
  • Política de cookie (EU)
  • Subscríbete á nosa newsletter!
Sen resultados
Ver todos os resultados
  • Fútbol
    • Fútbol – Liga F
    • Fútbol – Primera Federación
    • Fútbol – Segunda Federación
    • Novas Tercera Federación
    • Novas fútbol
    • Máis Fútbol
  • Fútbol Sala
    • Novas Fútbol Sala
    • Novas Primeira División Fútbol Sala
    • Novas Segunda División Fútbol Sala
    • Máis Fútbol Sala
  • Baloncesto
    • Novas baloncesto
    • Baloncesto – Liga Feminina
    • Baloncesto – LF Challenge
    • Baloncesto – Liga Feminina 2
    • Máis basket
  • Balonmán
    • Novas Balonmán
    • Liga Guerreras Iberdrola – Balonmán
    • División de Honor Prata – Balonmán
    • Máis balonmán
  • Volei
    • Novas Voleibol
    • Voleibol – Liga Iberdrola
    • Voley – Superliga Feminina 2
    • Voleibol – Primeira División Feminina
    • Máis voleibol
  • Máis deporte
    • Novas máis deporte
    • Atletismo
    • Rugby
    • Sobre rodas
      • Ciclismo
      • Hoquei
    • Tríatlon
    • Máis disciplinas deportivas
  • Opinión
  • As Nosas Olímpicas – Xogos Olímpicos

© 2019 As Nosas SL.