• Que é As Nosas?
  • Quen somos As Nosas
  • Publicidade
  • Contacta con nós
Subscríbete á nosa newsletter!
As Nosas
Advertisement
  • Fútbol
    • Fútbol – Liga F
    • Fútbol – Primera Federación
    • Fútbol – Segunda Federación
    • Novas Tercera Federación
    • Novas fútbol
    • Máis Fútbol
  • Fútbol Sala
    • Novas Fútbol Sala
    • Novas Primeira División Fútbol Sala
    • Novas Segunda División Fútbol Sala
    • Máis Fútbol Sala
  • Baloncesto
    • Novas baloncesto
    • Baloncesto – Liga Feminina
    • Baloncesto – LF Challenge
    • Baloncesto – Liga Feminina 2
    • Máis basket
  • Balonmán
    • Novas Balonmán
    • Liga Guerreras Iberdrola – Balonmán
    • División de Honor Prata – Balonmán
    • Máis balonmán
  • Volei
    • Novas Voleibol
    • Voleibol – Liga Iberdrola
    • Voley – Superliga Feminina 2
    • Voleibol – Primeira División Feminina
    • Máis voleibol
  • Máis deporte
    • Novas máis deporte
    • Atletismo
    • Rugby
    • Sobre rodas
      • Ciclismo
      • Hoquei
    • Tríatlon
    • Máis disciplinas deportivas
  • Opinión
  • As Nosas Olímpicas – Xogos Olímpicos
Sen resultados
Ver todos os resultados
  • Fútbol
    • Fútbol – Liga F
    • Fútbol – Primera Federación
    • Fútbol – Segunda Federación
    • Novas Tercera Federación
    • Novas fútbol
    • Máis Fútbol
  • Fútbol Sala
    • Novas Fútbol Sala
    • Novas Primeira División Fútbol Sala
    • Novas Segunda División Fútbol Sala
    • Máis Fútbol Sala
  • Baloncesto
    • Novas baloncesto
    • Baloncesto – Liga Feminina
    • Baloncesto – LF Challenge
    • Baloncesto – Liga Feminina 2
    • Máis basket
  • Balonmán
    • Novas Balonmán
    • Liga Guerreras Iberdrola – Balonmán
    • División de Honor Prata – Balonmán
    • Máis balonmán
  • Volei
    • Novas Voleibol
    • Voleibol – Liga Iberdrola
    • Voley – Superliga Feminina 2
    • Voleibol – Primeira División Feminina
    • Máis voleibol
  • Máis deporte
    • Novas máis deporte
    • Atletismo
    • Rugby
    • Sobre rodas
      • Ciclismo
      • Hoquei
    • Tríatlon
    • Máis disciplinas deportivas
  • Opinión
  • As Nosas Olímpicas – Xogos Olímpicos
Sen resultados
Ver todos os resultados
As Nosas
Sen resultados
Ver todos os resultados
Contido publicitario | EnReforma.netContido publicitario | EnReforma.netContido publicitario | EnReforma.net
Inicio Baloncesto Liga Feminina Endesa

Blanca Millán ficha polo SPAR Gran Canaria

Millán: "Quero ir a un equipo que me axude a seguir mellorando" | A xogadora compostelá chega procedente da WNCAA estadounidense e debutará na LF Endesa co equipo canario

Redacción As Nosas por Redacción As Nosas
06/08/2021
en Liga Feminina Endesa, Baloncesto
Blanca Millán ficha polo SPAR Gran Canaria / SPAR GRAN CANARIA

Blanca Millán ficha polo SPAR Gran Canaria / SPAR GRAN CANARIA

80
VISITAS
Que rule en FacebookQue rule en Twitter

Blanca Millán xa ten novo destino. A xogadora compostelá vén de completar a súa etapa na WNCAA, onde colleitou éxitos coas Black Bears da Universidade de Maine, e agora debutará en LF Endesa da man do SPAR Gran Canaria.

“Quero ir a un equipo que me axude a seguir mellorando e no que poida ter minutos porque o importante no primeiro ano é adaptarse á competición, que é moi diferente á liga universitaria. Todo o mundo sabe que se traballar duro, no SPAR Gran Canaria pódese progresas”, argumenta a escolta-alero.

Blanca Millán: “Afronto con moita ilusión esta etapa na illa de Gran Canaria”

A galega confía na súa experiencia na competición estadounidense para aportar valor ao equipo canario: “Os equipos buscan xogadoras que sexan capaces de anotar e defender. Na universidade fixen as dúas cousas e iso vaime axudar moito. Cada día hai que dar o máximo e as cousas irán chegando. Afronto con moita ilusión esta etapa na illa de Gran Canaria”.

O seu novo adestrador confía na compostelá

Nesta nova tempada, Millán competirá ás ordes de José Carlos Ramos, adestrador do SPAR Gran Canaria, e quen se mostrou satisfeito coa fichaxe da galega: “O noso obxectivo é axudala a medrar. É moi nova e ten moitas ganas de evolucionar no seu xogo. Ela quere triunfar en España e dar o salto á WNBA. Iso é importante, porque quererá ser unha das nosas referentes”.

José Carlos Ramos (adestrador do SPAR Gran Canaria): “É moi polivalente e incluso non ten medo a xogar preto do aro”

Neste sentido, o técnico asegura que a xogadora é “bastante anotadora e o pode facer desde distintos lugares do campo porque é capaz de actuar en diferentes posicións se é necesario. É moi polivalente e incluso non ten medo a xogar preto do aro. Malia a súa xuventude conta con moita experiencia. En ataque é anotadora. En defensa é moi traballadora e intensa”, asegura.

Moita experiencia na curta carreira de Blanca Millán

Blanca Millán deu os seus primeiros pasos no baloncesto no equipo do Peleteiro, na súa Santiago de Compostela. Chegada á idade universitaria, a galega tomou a decisión de ir a Estados Unidos, para competir na liga universitaria coa Universidade de Maine.

Durante a súa etapa como Black Bear, a alero foi proclamada unha das mellores cinco xogadoras da historia do equipo. Despois de sufrir unha lesión de xeonllo, a xogadora volveu aínda máis forte á pista, facendo unha tempada inesquecible.

“Traballei sen descanso e renunciei a volver a casa en verano, pero mereceu a pena”, declaraba a As Nosas, á fin do curso.

Blanca Millán: “Crecín como xogadora e madurei como persoa”

No seu último ano en Maine, a galega foi recoñecida como a mellor xogadora e mellor defensa do ano na America East, converténdose na primeira xogadora en obter ambos premios na mesma campaña.

Durante este derradeiro curso, tamén foi candidata aos Senior CLASS Awards, quedando finalmente dentro do First Team All-American da tempada, o quinteto ideal. Pouco despois foi declarada a mellor xogadora internacional.

Tal e como recolle o seu novo equipo, Millán asegura que “todos os premios e os triunfos son unha recompensa moi grande e di moito dos cinco anos que estiven alí, pero creo que o máis importante foi o que me fixeron medrar como persoa e a xente que coñecín, que é familia agora para min”.

A alero ten claro que “tiven moitísima sorte dentro e fóra da pista, porque desde o primeiro momento tratáronme moi ben. Déronme todo o que necesitaba para sentirme cómoda e como en casa estando tan lonxe dela”.

Rozando a WNBA

Finalmente, Millán non foi drafteada, pero tivo a oportunidade de desfrutar dunha semana de adestramentos co Washington Mystics.

Blanca Millán estará no ‘training camp’ do Washington Mystics, equipo da WNBA

“Foi unha semana intensa de adestramentos, na que sabía que era complicado quedarme no equipo. A nivel de baloncesto, competín sen problemas. As xogadoras que levan anos na liga están moi desenroladas, son moi fortes, moi áxiles e saben do que vai a cousa. Esa foi a maior diferenza. Téñome que poñer máis forte se quero competir na WNBA”, declarou ao SPAR Gran Canaria.

Etiquetas baloncestobasketBlanca MillánLF EndesaLiga Femenina EndesaLiga Feminina EndesaSpar Gran CanariaWNCAA
ComparteChía
Publicidade - subscrición ao boletín de As NosasPublicidade - subscrición ao boletín de As NosasPublicidade - subscrición ao boletín de As Nosas

Relacionado co tema

A galega Paula Ginzo coa Selección Española na final do Eurobasket 23 contra Bélxica / FEB

Tres galegas, na convocatoria da Selección Española de baloncesto do vigués Miguel Méndez para preparar a Copa do Mundo

por Redacción As Nosas
25/07/2026
0

O técnico vigues Miguel Méndez, actual adestrador da Selección Española Absoluta feminina de baloncesto, convocou a 21 xogadoras para preparar...

Circuíto 3x3 Urban Deputación de Pontevedra / FEGABA

A primeira parada do Circuíto de Baloncesto “3×3 URBAN – Deputación de Pontevedra” en Vilagarcía de Arousa reprográmase para os días 1 e 2 de agosto

por Redacción As Nosas
10/07/2026
0

A Federación Galega de Baloncesto (FEGABA) comunica que a primeira parada do circuíto “3x3 URBAN – Deputación de Pontevedra”, prevista inicialmente para esta...

Presentación da Axenda Deportiva lucense por parte da vicepresidencia da Deputación de Lugo / ZAR Belén Rodríguez Reyes Fernández Efrén Castro Alisa Urdaneta Uxía Folgueira Inés Mourenza Elena López Elsa Pena Tania Fernández Noa López Clara Carreira Carmen Carballada Silvia Rubal Sandra Pumares

A Vicepresidencia da Deputación de Lugo pon en valor ás deportistas da provincia visibilizando as súas figuras cunha axenda deportiva que protagonizan 18 delas

por Redacción As Nosas
09/07/2026
0

  Esta Axenda Deportiva Tempada 2026-27 vaise distribuír ao longo do ano en actos institucionais ligados ao deporte. Os relatorios...

O baloncesto pode ser unha das disciplinas beneficiarias da plataforma Terra Move / SABELA MOSCOSO

Queres arbitrar baloncesto? o CGAB abre a inscripción dos Cursos de Iniciación 2026-2027

por Redacción As Nosas
08/07/2026
0

A  Federación Galega de Baloncesto (FEGABA), a través do Comité Galego de Árbitros de Baloncesto (CGAB), abre o prazo de inscrición para os...

Ascenso Maristas Coruña á LF Challenge como campioas da LF2 / FEB - JESÚS SÁNCHEZ

O Maristas Coruña ascende á LF Challenge e levanta o trofeo de campión na LF2

por Redacción As Nosas
09/05/2026
0

  Tras a súa vitoria en Girona no encontro de ida, o Maristas Coruña foi capaz de culminar unha tempada...

Ver máis
KIA - Corgal Automóviles - PublicidadeKIA - Corgal Automóviles - PublicidadeKIA - Corgal Automóviles - Publicidade
  • O que o peta
  • Interesantes
  • O último
Equipo de As Nosas

Nace ‘As Nosas’, o xornal do deporte feminino galego

09/01/2020
María Corral Piñón, futbolista / WILLIAM CAREY UNIVERSITY

María Corral Piñón, de Cariño a USA

06/01/2021
Almudena Quereda, creadora de A de Atenea / ALBA DEIBE

A de Atenea: Actitude e superación na piscina

22/01/2022
Loito no fútbol sala polo pasamento de Fani Martínez

Loito no fútbol sala polo pasamento de Fani Martínez

06/09/2022
Belén Toimil, acada o seu sétimo campionato de España de lanzamento de peso no absoluto ao aire libre 2026, na imaxe posa no podio coa medalla de ouro / RFEA - SPORT MEDIA

Oito medallas para o atletismo galego no Campionato de España Absoluto, a metade corresponden a atletas femininas

0
Plantilla do Viaxes Amarelle FSF na Copa da Raíña / VIAXES AMARELLE

O Viaxes Amarelle visita Esteiro para conseguir o liderado

0

As herculinas saen líderes do derbi provincial contra o Valdetires Ferrol

0
Partido Dépor - Sevilla da xornada 12 da Liga Iberdrola

A maxia de Tere transforma en doce un partido cun comezo accidentado

0
Belén Toimil, acada o seu sétimo campionato de España de lanzamento de peso no absoluto ao aire libre 2026, na imaxe posa no podio coa medalla de ouro / RFEA - SPORT MEDIA

Oito medallas para o atletismo galego no Campionato de España Absoluto, a metade corresponden a atletas femininas

28/07/2026
RC Deportivo ABANCA vs Valencia CF / SABELA MOSCOSO

Tere Abelleira podería estar barallando o seu regreso ao Dépor ABANCA

26/07/2026
Antía Chamosa (prata), María Pérez (ouro) e Aldara Meilán (bronce) nos 10.000 metros marcha do Campionato de España de atletismo / RFEA SPORTMEDIA

Antía Chamosa e Aldara Meilán, prata e bronce nos 10.000 metros marcha do Campionato de España

25/07/2026
Presentación da C10 con cartel de Antón Lezcano / CONCELLO DA CORUÑA

A carreira popular C10 estreará meta nesta vixésima edición: a praza de María Pita

25/07/2026
Contacta co departamento de publicidade - As NosasContacta co departamento de publicidade - As NosasContacta co departamento de publicidade - As Nosas
  • Que é As Nosas?
  • Quen somos As Nosas
  • Publicidade
  • Contacta con nós
  • Aviso legal
  • Política de cookie (EU)
  • Subscríbete á nosa newsletter!
Sen resultados
Ver todos os resultados
  • Fútbol
    • Fútbol – Liga F
    • Fútbol – Primera Federación
    • Fútbol – Segunda Federación
    • Novas Tercera Federación
    • Novas fútbol
    • Máis Fútbol
  • Fútbol Sala
    • Novas Fútbol Sala
    • Novas Primeira División Fútbol Sala
    • Novas Segunda División Fútbol Sala
    • Máis Fútbol Sala
  • Baloncesto
    • Novas baloncesto
    • Baloncesto – Liga Feminina
    • Baloncesto – LF Challenge
    • Baloncesto – Liga Feminina 2
    • Máis basket
  • Balonmán
    • Novas Balonmán
    • Liga Guerreras Iberdrola – Balonmán
    • División de Honor Prata – Balonmán
    • Máis balonmán
  • Volei
    • Novas Voleibol
    • Voleibol – Liga Iberdrola
    • Voley – Superliga Feminina 2
    • Voleibol – Primeira División Feminina
    • Máis voleibol
  • Máis deporte
    • Novas máis deporte
    • Atletismo
    • Rugby
    • Sobre rodas
      • Ciclismo
      • Hoquei
    • Tríatlon
    • Máis disciplinas deportivas
  • Opinión
  • As Nosas Olímpicas – Xogos Olímpicos

© 2019 As Nosas SL.